A Szent László hadosztály 80 évvel ezelőtti harcaira emlékeztünk
1944 decemberében a letkési hídfőért folyó küzdelemben a Szent László Hadosztály soraiban a vitéz Bertalan Árpád I. honvéd ejtőernyős ezreddel és a repülő lövész ezreddel harcolt a szovjet túlerő ellen. A több évtizedes hagyományt követve a letkési és a szalkai – 1944-ben Ipolyszalka – önkormányzat, Letkés Római Katolikus Egyházközsége és a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége (MEBSZ) közös szervezésében került sor a megemlékezésre és koszorúzásra.
A szalkai rendezvényen Szilvia Cagalová polgármester asszony emlékezett a környéken folyt harcokra és az ott elhunyt katonákra, akik közül három ejtőernyős sírja a helyi temetőben található. Koszorút helyezett el Simon Barnabás Letkés polgármestere, a MEBSZ elnöke, az Ejtőernyősök Szolnoki szervezetének képviselője és végül Szalka polgármestere, aki a megemlékezések hosszú évek óta tartó megszervezésért MEBSZ díszjelvényt vehetett át.
A letkési temetőben Simon Barnabás polgármester köszöntötte a megemlékezőket, a Magyar Honvédség részéről Lippai Péter dandártábornokot, az NKE HHL dékánját, Szűcs Péter ezredest, a Ludovika Zászlóalj Parancsnokát és Tőkés Bertalan alezredest a vitéz Reviczky László 1. Területvédelmi ezred törzsfőnökét. Az idei letkési megemlékezésen első alkalommal vettek részt a Ludovika Zászlóalj tisztjelöltjei és a Területvédelmi ezred katonái. A Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület, Történelmi Vitézi Rend képviselőit és a hősi halált halt Csörgey László főhadnagy leszármazottait.
Molnár Zsolt dandártábornok a MEBSZ elnöke beszédében kiemelte:
Alig néhány település van, ahol a harcokban hősi halált halt ejtőernyős katonáknak emlékműve található és ezek közé tartozik Letkés és a ma Szlovákiához tartozó Szalka. A két település szép példáját adja annak a határon átnyúló együttműködésnek, hogyan kell ápolni a hősök emlékét. A mi feladatunk és felelősségünk, hogy ezt a hagyományt megtartsuk, megmutassuk és átadjuk az utánunk következőknek.
Izrael Pál plébános mondott imát az elesettekért és áldotta meg az emlékművet, amelyre felkerült az eredeti tervekben szereplő turul, de csak most sikerült elkészíteni egy nagylelkű adományozó jóvoltából, aki szeretné az inkognitóját megőrizni. A hősi emlékmű és egyéni sírok koszorúzása után „A halott katona nem ellenség” gondolat jegyében az ott nyugvó szovjet katonák emlékművére is került virág. Ezek után a katolikus templomban lévő emléktáblánál került sor a koszorúk elhelyezésére.
A letkési művelődési házban Szalay Attila helytörténész az 1944 decemberi harcokról tartott vetítettképes előadást. Kiemelve a vitéz Csörgey László repülő főhadnagy hősiességét, aki éppen azon a napon halt hősi halált, amikor leánya megszületett, aki ismét megtisztelte jelenlétével a megemlékezést. A Szalay Attila által rendezett tárlaton a letkési csata helyszínein gyűjtött eszközöket, felszereléseket is meg lehetett tekinteni.
A Szent László hadosztályban hősi halált halt katonák emlékének ápolásáért Szövetségünk elnőke Molnár Zsolt dandártábornok elismeréseket adott át:
– Letkés és Szalka község Önkormányzatainak MEBSZ elnöki elismerő oklevelet,
– Önzetlen munkájuk elismeréseként MEBSZ díszjelvény elismerésében részesült Huszák Tamás 2020-2024 között Letkés polgármestere, Kurali Katalin közösség szervező és Szalay Attila helytörténész.
A rendezvény zárásaként Bezeczky Anikó röviden bemutatta az általa írt 2024-ben megjelent „Szob a II. világháborúban” c. könyvét, amely a Letkés környéki harcokra is kitér.
Fotók a rendezvényről: Művelődési Ház és Könyvtár – Letkés
Leave a Reply